Od 1. marta na snagu je stupio novi Zakon o prekršajima kojim se u pravosudni sistem Srbije uvodi Prekršajni nalog. Ovim nalogom vozači koji učine lakši saobraćajni prekršaj imaju mogućnost da u roku od 8 dana plate polovinu propisane kazne. Prekršajni nalozi će se izdavati isključivo za saobraćajne prekršaje za koje je propisana novčana kazna u fiksnom iznosu, a ne i za one prekršaje za koje su propisane novčane kazne u rasponu – od minimalnog do maksimalnog iznosa, istakao je Željko Đurđev, komandir Sapbraćajne ispostave Kikinda.
– Novina je ta, što se pojednostavljuje i ubrzava prekršajni postupak, a time i smanjuju troškovi. Primenom naloga stvaraju se uslovi da onaj ko učini prekršaj ima mogućnost da plati polovinu izrečene kazne i to u roku od 8 dana. Ako se učesnik u saobraćaju ne slaže sa konstatacijom o učinjenom prekršaju on može u roku od 8 dana da zahteva sudsko postupanje, a u tom slučaju plaća ceo iznos kazne sa sudskim troškovima. U tom slučaju mora se obratiti lično ili pisanim putem sudu, a uz žalbu mora priložiti i Prekršajni nalog. Učinioci prekršaja koji nisu platili kaznu u datom roku, mogu da i posle isteka istog uplate celokupan iznos kazne, ali to mora biti pre pravosnažnosti.
Zakonom je predviđeno da se kazna po Prekršajnom nalogu plaća u pošti ili banci, tako da saobraćajni policajci neće imati direktan kontakt sa novcem. Plaćanje na licu mesta biće omogućeno samo osobama koje imaju prebivalište u inostranstvu, licima bez prebivališta, osobama čiji se identitet ne može utvrditi, kao i osobama koje ne žive na prijavljenoj adresi. Prekršajni nalog će se izdavati za nevezivanje sigurnosnog pojasa, vožnju bez upaljenih svetala, nepropisno parkiranje, upotrebu mobilnog telefona tokom vožnje, istek roka važenja vozačke dozvole i registracione nalepnice i nepropisne registarske oznake.