Kukuruz na njivi na kojoj su uginuli ždralovi prskan otrovnim preparatom!

0
4

Hemijski preparat „furadan”, upotrebljen preko svake mere, uzrok je uginuća 19 ždralova, koje je predsednik Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Jožef Gergelj nedavno mrtve pronašao na kukuruzom zasejanoj njivi, nedaleko od Čoke i odmah alarmirao nadležne.

Ovaj, doduše nezvaničan podatak, predočava sam Gergelj, uz napomenu da će zvanična informacija nakon sprovedenih analiza kukuruza koji su jele ptice i njihovog mesa, sigurno potvrditi njegove sumnje, jer je video fitosanitarne nalaze urađene u akreditovanoj „Sojaproteinovoj” laboratoriji.

Gergelj veli da je u uzorku semena i tek izniklog kukuruza, koji je fitosanitarni inspektor uzeo sa parcele na kojoj su nađene mrtve ptice, čak 10 puta veća koncentracija karbofurana nego što je dozvoljeno.

Zaposleni u bečejskoj laboratoriji nisu verovali svojim očima, pa su, pomislivši da su pogrešili u postupku, ponovo radili hemijsku analizu. Ona je, nažalost, samo potvrdila tačnost prvobitno utvrđenih nalaza.

– Kap karbofurana dovoljna je da minut nakon konzumiranja ubije konja, a nežni ždral „pada” za sekund-dva – slikovito Gergelj predočava razmere delovanja opasne zaštitarske hemikalije na živi svet.

– Karbofuran je glavni sastojak „furadana”, kojim ratari pre setve prskaju seme kukuruza i suncokreta. Inače je svrstan u prvu grupu otrova. Odavno je, zbog opasnosti po ljude i životinje, u većini evropskih zemalja zabranjen za upotrebu. Kod nas takva zakonska zabrana počinje od jula ove godine.

Naš sagovornik veruje da će u konkretnom slučaju nadležni u državi adekvatno reagovati, odnosno da se, kao mnogo puta dosad, neće olako preći preko ozbiljnog ekološkog incidenta. Krivac za stradanje ptica odgovaraće po dva osnova.

Snosiće, naime, zakonske posledice zbog predoziranog semena „furadanom”, kojim su se otrovali ždralovi, inače zakonom zaštićeni, ali i zbog toga što je po obodu kukuruzne parcele u velikoj meri rasuo seme, dovodeći u smrtnu opasnost i drugi životinjski svet.

TAJANSTVENI ZAKUPAC

JOŽEF Gergelj napominje da se, pošto je otkrio pomor ždralova, sa saradnicima iz Društva na čijem je čelu odmah dao u potragu za konkretnim trovačem oranica. Pregledajući zemljišne knjige u Čoki, ustanovio je da je njiva na kojoj su potrovane ptice u vlasništvu države.

Celokupnu parcelu od 87 hektara opština Čoka je prošle godine izdala u zakup osobi iz obližnjeg sela. Ime tajanstvenog zakupca Gergelj će, kako kaže, obelodaniti tek kada u vezi sa ovim slučajem proveri određena, po njemu, veoma zanimljiva saznanja, do kojih je u međuvremenu došao.