Kao i većinu zdravstvenih ustanova u Srbiji, dva problema i dalje najviše opterećuju kikindsku Opštu bolnicu – to su nasleđena dugovanja i kadrovski problemi.
Samo u proteklih šest meseci deset lekara – specijalista i zdravstvenih radnika kikindske Bolnice otišlo je u penziju, a da trenutno ne postoji mogućnost da na njihova radna mesta bude angažovan novi kadar.
Uz to, Bolnica je dobila kadrovski plan Ministarstva zdravlja za ovu godinu, ali taj plan nije usaglašen sa planom Republičkog fonda za zdravstvo, pa je, praktično i – ne važeći.
Dug bolnice je sa 280 miliona dinara smanjen je na 186 miliona, ali je to i dalje preveliko breme. S druge strane, manjak kadrova postaje sve veći problem u normalnom funkcionisanju. Naime, bolnica je dobila kadrovski plan Ministarstva zdravlja, ali taj plan nije usaglašen sa planom Republičkog fonda za zdravstvo.
“Tako da je, faktički, taj plan sada ne važeći. Mi, još uvek čekamo nov kadrovski plan. U proteklih šest meseci nama je desetoro zaposlenih otišlo u penziju, a nismo dobili pravo da ijedno radno mesto zanovimo. Očekujemo da će nam to biti omogućeno bar za pojedina radna mesta. To je vrlo ozbiljan problem”, kaže dr Milan Mitrić, direktor Opšte bolnice u Kikindi.
Kadrovski problemi posebno su došli do izražaja na Odeljenju ginekologije kikindske Bolnice, pa se prema potrebama, angažuju lekari zaposleni u Domu zdravlja. Kako je reč o posebnoj zdravstvenoj ustanovi, bolnica koja ne može da zaposli lekare – specijaliste iz sopstvenih sredstava, nadoknađuje angažman lekara Doma zdravlja, što je na kraju – mnogo skuplje.
„Dežurstva tih lekara su za 30 odsto skuplja u odnosu na naše lekare, a plaćamo ih iz sopstvenih sredstava. To je paradoks u kom se mi nalazimo”, veli Mitrić.
Kako je najavljeno, zbog ove paradoksalne situacije, kikindska bolnica uputiće dopis Ministarstvu zdravlja da rad ginekološke službe na teritoriji Opštine bude objedinjen. Kadrovski i fiansijski to, u ovom trenutku jedino ima smisla.
Dodajmo da je za najurgentnije sanacije i rekonstrukcije pojedinih odeljenja Opšte bolnice u Kikindi, lokalna samouprava opredelila sedam miliona dinara. Sa 18 miliona dinara, značajnu investiciju kroz postavljanje solarnih kolektora i ogromnu uštedu u troškovima za grejanje, kikindskoj Opštoj bolnici omogićilo je Ministarstvo privrede.
Izvor: RTV